A D.A.K.L.E. alapszabálya
1. Általános rendelkezések
1., A Debreczeni Arany-Keresztes Lovagok Egyesülete /a továbbiakban D.A.K.L.E./ - Debrecen és vonzáskörzete területén – a történelmi korok haditornái iránt érdeklődő és azt aktívan művelni, megismerni kívánó gyermek és felnőtt lakosságot egyaránt tömörítő NEM PROFITORIENTÁLT szervezet.2., A D.A.K.L.E. az Alapszabályban meghatározott keretek között – legalább 10 állandó taggal rendelkező csoportok önálló felkészülési és edzési struktúrájának megtartásával – az Egyesületi Tanács irányítása alatt működik.
Székhelye: 4028 Debrecen, Nyíl u. 64. szám.
3., Működése: A Magyar Köztársaság területén szervezett haditorna játékok színhelyein túl kiterjed – meghívásos alapon – a környező és más országok hasonló bemutatóinak helyszíneire. A D.A.K.L.E. az illetékes államigazgatási szervek hozzájárulása alapján tagja lehet azonos vagy hasonló profilú nemzetközi szervezetnek.
4., A D.A.K.L.E. jogi személy.
5. A D.A.K.L.E. közhasznú szervezet, vállalkozási tevékenységet csak közhasznú céljainak megvalósítása érdekében, azokat nem veszélyeztetve végezhet.
6 A D.A.K.L.E. törvényességi felügyeletét az illetékes Ügyészség látja el.
7. A D.A.K.L.E. közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt.
2. A D.A.K.L.E. célja
A történelmi korok fegyverzetének megismerése és használatuk, kezelésük elsajátítása. A korhű ruházat megismerése, használata, elkészítése. A korhű viselkedési módok elsajátítása. Az adott kor társadalmi, gazdasági és politikai életének megismerése.Egyes települések legjellegzetesebb hadtörténeti korszakainak kutatása, feldolgozása, bemutatása és oktatása.
Az egyesület tagságának felkészítése a haditorna játékokon való részvételre.
A fizikai állóképesség, erőnlét fokozása.
Az önfegyelem és etikus viselkedés iránti készség kialakítása.
Haditorna klub működtetése.
A különböző rendezvényeken és rendhagyó történelmi órákon a korhű ruházat, fegyverzet és harcmodor bemutatása.
A hazai és külföldi haditorna egyesületekkel kapcsolatok kiépítése és ápolása.
3. A célkitűzések megvalósítása érdekében a D.A.K.L.E.:
1., Szakmai kapcsolatot épít ki az egyes települések múzeumaival és levéltáraival.2., Történészek és történész hallgatók bevonásával előadásokat szervez.
3., Felkutatja és kapcsolatot teremt olyan fegyverkészítőkkel, kovácsokkal, akik a korhű fegyverkészítési technológia elsajátítását vállalják, vagy azt ismerik és annak bemutatását, oktatását szintén vállalják.
4., Felkutatja és kapcsolatot teremt olyan ruhakészítőkkel, akik a korhű ruházat elkészítésében segítséget tudnak nyújtani és az Úrhölgyek oktatását ez irányban vállalják.
5., A tagság részére 1-4 pontokban foglaltaknak megfelelően az elméleti ismeretek megszerzése mellett manuális tevékenységre /fegyver, ruhakészítés/ ad lehetőséget.
6., Tagsága részéről az ismeretszerzésben – a szakmai programokon túl – öntevékenységet vár el.
7., Kapcsolatot épít ki magyar és külföldi haditorna egyesületekkel.
8., Az erőnlét fokozására rendszeres edzést, a fegyverfogások elsajátítására gyakorlást biztosított. Edzőkről és oktatókról gondoskodik.
9., Propaganda eszközökkel segíti a rendezvényekre való meghívások számának növelését.
10., Esetenként bemutatót szervez történelemtanárok részére és ennek vonzataként fogadja a rendhagyó történelemóra diákjait.
11., Gondoskodik a működési és etikai szabályok betartásáról és betartatásáról.
12., Az egyesület a közhasznú szervezetekről szóló 1997.évi CLVI.tv.-ben meghatározott következő tevékenységet végzi:
tudományos tevékenység, kutatás,
nevelés és oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés,
természetvédelem, állatvédelem,
környezetvédelem.
13., A D.A.K.L.E. nem zárja ki, hogy tagjain kívül más is részesülhessen a közhasznú szolgáltatásaiból.
14., Az Egyesület szolgáltatásait a székhelyén lévő hirdetőtáblán való kifüggesztésével, a www.dakle.hu honlapján, illetve napilapokban vagy hirdetőújságokban való megjelentetéssel teszi közzé, hogy azt bárki igénybe vehesse. Ezen túlmenően rendezvényeit a honlapján és újsághirdetésekben teszi közzé, valamint bemutatók tartásának lehetőségét rendszeresen felajánlja a tevékenysége szerinti célközösségeknek ( iskolák, klubok, közösségi házak stb.) Ezeken a rendezvényeken, bemutatókon bárki részt vehet.
4. A tagok, a tagsági viszony
1., A D.A.K.L.E. tagsági viszonya nem függ az életkortól, kiskorú tagok belépéséhez írásos szülői engedély szükséges. Teljes jogú tagok lehetnek, akik az egyesület felvételi követelményeinek az egyesületi tanács előtt eleget tettek.2., A tagsági viszony megszűnik:
- a tag halálával,
- D.A.K.L.E. megszűnésével,
- kilépéssel, kizárással,
- törléssel.
5. A D.A.K.L.E. szervezete
1., A D.A.K.L.E. legmagasabb szervezete a Közgyűlés, - amely a tagok összességéből áll, és amelyet a kapitány, vagy a vice kapitány hív össze. A Közgyűlést évente legalább egyszer kell összehívni. A Közgyűlésre a tagokat a határnapot megelőzően legalább 15 nappal írásban vagy más igazolható módon (pl. e-mailben) a napirend közlésével kell meghívni. A meghívót az Egyesület székhelyén lévő hirdetőtáblán is ki kell függeszteni a közgyűlés időpontját megelőzően legalább 15 nappal korábban illetve az Egyesület honlapján közzéteszi . A Közgyűlés ülései nyilvánosak.Össze kell hívni a Közgyűlést , ha az egyesületi tanács három tagja, vagy a tagok 20 %-a azt az ok és a cél meghatározásával írásban kéri. A közgyűlés személyi és jogi természetű kérdésekben kétharmados, egyéb kérdésben egyszerű többségű szavazattal dönt. A személyi kérdésekben a szavazás titkosan történik, egyéb esetekben kézfeltartással. A közgyűlés határozatképes akkor, ha a tagok 50 %-a + l fő jelen van.
A közgyűlés hatáskörébe tartozik:
- az alapszabály megállapítása és módosítása,
- az évi költségvetés meghatározása,
- az ügyintéző szerv évi beszámolójának elfogadása,
- közhasznúsági jelentés elfogadása
- az egyesület más társadalmi szervezettel való egyesülésének, úgyszintén feloszlásának kimondása,
- az egyesület éves működési tervének elkészítése és elfogadása,
- döntés mindazokban az ügyekben, melyeket a közgyűlés napirendjére tűz.
2., Az Egyesületi Tanács létszáma három fő. A tanács tagjai a közgyűlés által titkos szavazással megválasztott tisztségviselők.
Az Egyesületi Tanács tagjai az
- Egyesületi Kapitány,
- Vice Kapitány,
- Kincstárnok.
Az Egyesületi Tanács havonta ülésezik, melyet az Egyesületi Kapitány hív össze. Az ülésre a tagokat írásban a napirend közlésével legalább az ülés időpontja előtt öt nappal, vagy egyéb igazolható módon kell meghívni. A meghívót az Egyesület székhelyén lévő hirdető táblán is ki kel függeszteni és az Egyesület honlapján is közzéteszi az ülést megelőző legalább öt nappal korábban. A meghívónak tartalmaznia kell az ülés helyét. Az Egyesületi Tanács ülései nyilvánosak. A tanács határozatképes, ha a három tagból legalább kettő jelen van. Döntéseit nyílt szavazással, egyszerű többséggel hozza.
Az Egyesületi Tanács hatásköre:
A közgyűlés által meghatározott és elfogadott éves működési terv irányítása és koordinálása, valamint egyéb, a közgyűlés összehívását nem igénylő, év közben felmerülő kérdésekben való döntés.
3., Egyesületi Kapitány:
Az Egyesület vezető tisztségviselője. A Közgyűlés választja a tagok közül, egyszerű többséggel, az alapítás évében egy évre, ezt követően három éves határozott időtartamra. Ugyanaz a személy kapitánnyá korlátlan alkalommal újra választható. A közgyűlés a kapitányt 2/3-os többségi szavazattal bármikor visszahívhatja.
Megbízását társadalmi tisztségként tölti be, részére az Egyesületi Tanács költséget és/vagy tiszteletdíjat állapíthat meg.
4., Vice Kapitány:
Az Egyesület vezető tisztségviselője. A Közgyűlés választja a tagok közül, egyszerű többséggel, az alapítás évében egy évre, ezt követően három éves határozott időtartamra. Ugyanaz a személy Vice Kapitánnyá korlátlan alkalommal újra választható. A közgyűlés a Vice Kapitányt 2/3-os többségi szavazattal bármikor visszahívhatja.
Megbízását társadalmi tisztségként tölti be, részére az Egyesületi Tanács költséget és/vagy tiszteletdíjat állapíthat meg.
5., Kincstárnok:
Az Egyesület vezető tisztségviselője. A Közgyűlés választja a tagok közül, egyszerű többséggel, az alapítás évében egy évre, ezt követően három éves határozott időtartamra. Ugyanaz a személy Kincstárnokká korlátlan alkalommal újra választható. A közgyűlés a kincstárnokot 2/3-os többségi szavazattal bármikor visszahívhatja.
Megbízását társadalmi tisztségként tölti be, részére az Egyesületi Tanács költséget és/vagy tiszteletdíjat állapíthat meg.
6., A D.A.K.L.E-t a tisztségviselők önállóan képviselik. Kivételt képez ez alól az egyesület bankszámlája feletti rendelkezés, mely csak a három tisztségviselő közül legalább kettőnek az együttes aláírásával történhet.
7., Az Egyesületi Tanács, az Egyesületi Kapitány, a Vice Kapitány és a Kincstárnok jog- és hatáskörét a Közgyűlés határozza meg. A tisztviselők a saját munkájukról, illetve az Egyesületi Tanács működéséről kötelesek rendszeresen beszámolni a Közgyűlésnek.
A pénzügyi zárómérleget a Közgyűlés fogadja el.
8., A vezető szerv határozathozatalában nem vehet részt az a személy, aki vagy akinek közeli hozzátartozója (Ptk. 685.§.b.) pont) élettársa( továbbiakban: hozzátartozó) a határozat alapján:
- kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy
- bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt. Nem minősül előnynek a közhasznú szervezet cél szerinti juttatásai keretében a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeni szolgáltatás, illetve társadalmi szervezet által tagjának, a tagsági jogviszony alapján nyújtott, jelen alapszabálynak megfelelő cél szerinti juttatás.
9., Az Egyesület éves bevétele nem haladja meg az 5 millió forintos értékhatárt, így felügyelő szervet nem hoz létre.
10., Az Egyesület megszüntét követő két évig nem lehet más közhasznú szervezet vezető tisztségviselője az a személy, aki olyan közhasznú szervezetnél töltött be- annak megszüntét megelőző két évben legalább egy évig- vezető tisztséget, amely az adózás rendjéről szóló törvény szerinti köztartozását nem egyenlítette ki.
11., A vezető tisztségviselő, illetve az ennek jelölt személy köteles valamennyi érintett közhasznú szervezetet előzetesen tájékoztatni arról, hogy ilyen tisztséget egyidejűleg más közhasznú szervezetnél is betölt.
12., Szükség esetén az alkalmazottak létszámát, díjazását, munkakörét a Közgyűlés felhatalmazásával az Egyesületi Tanács határozza meg.
A kitűzött célok megvalósítása érdekében – az Egyesületi Tanács 3 tagjának egybehangzó véleményével – az Egyesületi Kapitány, vagy a Vice Kapitány szakértői megbízást adhat és a kialkudott szakértői díj kifizetése iránt intézkedhet. A döntést és kifizetést a legközelebbi Egyesületi Tanácsi ülésen jóvá kell hagyni.
13., A Közgyűlés és az Egyesületi Tanács döntéseiről az Egyesületi Kapitány – ennek akadályozása esetén a Vice Kapitány - nyilvántartást köteles vezetni. A Határozatok Könyve tartalmazza a Közgyülés illetve az Egyesületi Tanács által hozott határozatok számát, időpontját, a határozatok tartalmát, hatályát, a döntésben résztvevők számát, azt támogatók illetve ellenzők számarányát és személyét (amennyiben ez utóbbi a döntésben résztvevők számánál fogva lehetséges).
14., A Közgyűlés és az Egyesületi Tanács döntéseit az érintettekkel a döntés meghozatalát követő nyolc napon belül írásban kell közölni. A döntéseket nyilvánosságra kell hozni akként, hogy az Egyesület székhelyén erre szolgáló hirdetőtáblán illetve az Egyesület honlapán legalább 15 napra ki kell függeszteni, illetve közzé kell tenni, a döntés meghozatalát követő nyolc napon belül.
15., A D.A.K.L.E. működésével kapcsolatos iratokba bárki betekinthet. A betekintési igényét az Egyesületi Kapitánynál kell jelezni, aki az igény bejelentésétől számított 5 munkanapon belül köteles a betekintést biztosítani. Az iratbetekintés helye az Egyesület mindenkori székhelye.
6. A tagok jogai és kötelességei
1., Az egyesület tagja részt vehet a D.A.K.L.E. munkájában. A Közgyűlésen szavazati jogot gyakorol, tisztségre választhat és az előírt feltételek teljesítése esetén tisztségre válaszható.2., Az egyesület tagja kezdeményezheti rendkívüli Közgyűlés összehívását.
3., Szakmai vitát, megbeszélést kezdeményezhet.
4., Igénybe veheti a D.A.K.L.E. által biztosított szolgáltatásokat.
5., Használhatja az Egyesületi Tanács által elfogadott saját, vagy családi címerét a harci pajzson és a kopjazászlón. /A címer nem sértheti a történelmi hűséget és az érvényes jogszabályokat./
6., A tagok kötelesek:
- az alapszabályban foglaltakat megtartani,
- az elméleti és gyakorlati foglalkozásokon részt venni,
- az elméleti és gyakorlati tudást önállóan is gyarapítani,
- kortörténeti kutatásokban részt venni,
- a szervezett haditornákon és bemutatókon fegyelmezetten, legjobb tudásuk szerint részt venni,
- az etikai előírásokat betartani,
- magatartásukkal, tevékenységükkel – a közszereplések során és a magánéletben egyaránt – elismerést kivívni.
7. A D.A.K.L.E. gazdálkodása
1., A gazdálkodás rendjét a hatályos jogszabályok, az Alapszabály és a Közgyűlés határozza meg.2., A gazdasági- pénzügyi ügyintéző személye a Kincstárnok.
3., A bevételek elsősorban ruházat, a gyakorlófegyverek, zászlók, kellékek elkészítése és az utazások költségeinek fedezetéül szolgálnak. A pénzmaradványt tartalékolásra és fejlesztésre kell felhasználni.
4., A költségvetési bevételből beszerzett anyagok, fegyverek, zászlók, ruházat, kellékek és eszközök a közös vagyont képezik és azokról nyilvántartást kell vezetni.
5., A D.A.K.L.E. a gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, azt a jelen Alapszabályában meghatározott tevékenységére fordítja.
6., Az Egyesület nyilvántartásaira egyebekben a jogszabályokban előírt könyvvezetési szabályokat alkalmazza.
7., Az Egyesület az éves beszámoló jóváhagyásával egyidejűleg közhasznúsági jelentést készít.
A közhasznúsági jelentés elfogadása a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik.
A közhasznúsági jelentés tartalmazza:
a) a számviteli beszámolót
b) a költségvetési támogatás felhasználását
c) a vagyon felhasználásával kapcsolatos kimutatást
d) a cél szerinti juttatások kimutatását
e) a központi költségvetési szervtől, az elkülönített állami pénzalapból, a helyi önkormányzattól, a kisebbségi települési önkormányzattól, a települési önkormányzatok társulásától, az egészségbiztosítási önkormányzattól és mindezek szerveitől kapott támogatás mértékét
f) a közhasznú szervezet vezető tisztségviselőinek nyújtott juttatások értékét, illetve összegét
g) a közhasznú tevékenységről szóló rövid tartalmú beszámolót.
A közhasznú jelentésbe bárki betekinthet, abból saját költségére másolatot készíthet.
Az Egyesület, mint közhasznú szervezet gazdálkodásának legfontosabb adatait évenként a helyi sajtó útján nyilvánosságra hozza és az Egyesület honlapján is közzéteszi.
8. Zászlók, jelképek
Zászlók:A Debreczeni Arany-Keresztes Lovagok Egyesülete rendi zászlót használ:
Anjou zászló az Egyesület latin nyelvű jelmondatával és az egyesület címerével. Az egyesület címere a mellékletben található.
Az egyesület jelmondata:
Ibi semper victoria, ubi concordia est.
Ott mindig győzelem van, ahol egyetértés van.
9. Záró rendelkezések
1., Azokat a kérdéseket, melyeket a jelen Alap-, működési- és etikai szabályok nem tartalmaznak a Közgyűlés 2/3-os többséggel döntési jogába vonhat a hatályos jogszabályok megsértése nélkül.2., A két Közgyűlés közötti időszakban a jelen szabályok értelmezéséből eredő kérdésekben az Egyesületi Tanács dönt. A döntést, a Közgyűlés elé kell terjeszteni megvitatásra és elfogadásra.
3., A D.A.K.L.E. megszűnik, ha:
- feloszlását a Közgyűlés 2/3-os többséggel kimondja,
- más, társadalmi szervezettel egyesül,
- feloszlatással,
- megszűnésének megállapításával.
4., Megszűnés esetén a D.A.K.L.E. vagyonáról a Közgyűlés dönt.
5., A jelen szabályzatban nem szabályozott kérdésekben az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény rendelkezései az irányadók.
6., Jelen szabályzat a záradékban rögzített időpontban lép hatályba.
10. Záradék
Ez az Alapszabály tartalmazza az egyesület 2000. december 1-én megtartott Közgyűlésen elfogadott alapszabály rendelkezéseit, továbbá a 2008. december 12-i és 2009. május 15.-i Közgyűlésen elfogadott Alapszabály módosítását.Debrecen, 2009. május 15.
Békési Tibor
Egyesületi Kapitány